Když je doma trochu těsno
Zařídit malý byt tak, aby byl domovem, kde se můžeme “volně nadechnout“, to není zrovna lehký úkol. Ale možné to samozřejmě je. Musíme si s tím trochu pohrát a snažit se postupovat podle dobrých rad zkušených odborníků.
Vhodně vybereme barvy
Barvy kolem nás ovlivňují náš život často víc, než si vůbec stihneme v každodenní rutině uvědomit. Pokud máme malý byt, musíme jejich výběru věnovat ještě větší pozornost. Světlé barvy byt více rozsvítí a „nafouknout“, ale ani tady se nemusíme barevnosti vzdávat. Vhodné je například použít jednu základní barvu a doplňovat ji jejími různými odstíny. Můžeme třeba bíle vymalovat a pořídit si k tomu nábytek bílého odstínu (borovice, bříza, bílý dub). Ale jde to samozřejmě udělat i se světlými odstíny jiné barvy (žlutá, zelená, hnědá, modrá). V malém bytě se ale určitě vyhneme experimentování s většími barevnými kontrasty (například typu fialová stěna – tmavý nábytek).
Nábytek na míru
Když je byt malý, je potřeba využít každý kousek místa. Vyplatí se zde investovat do nábytku na míru. Vyhneme se tím vzniku nevyužitých míst, takzvaných „hluchých míst“. Každý využitý centimetr je dobrý. Vhodné jsou třeba vestavěné skříně až ke stropu. Pozor ale na barvy a jejich zde nevhodné “prostor tříštící“ kombinace. Také se vyhýbáme mohutným kusům nábytku s čalouněním. Do malého prostoru vybíráme nábytek rovných čistých linií. Například tenké kovové konstrukce, nábytek s nožkami, kousky zavěšené na stěnách („levitující“).
Vybavení více účelů
V prostorách, kde je málo místa, je potřeba používat vybavení víceúčelové. Nábytek (rozkládací sedačky, stolky s úložnými prostory, policové systémy), ale i jiné vybavení. Třeba do kuchyní a koupelen (víceúčelové spotřebiče jako jsou multifunkční trouba, varná deska, pračky se sušičkou atd.).
Co nejvíce světla
Světlo je v malém bytě hodně potřebné. Pomáhá prostory trochu opticky zvětšit. Používáme vícebodové světelné zdroje, správné umístění zrcadel, průhledné stěny a příčky.